Şimdi o maskeleri yavaşça yere bırakıyoruz!

Bugün vicdanlarınıza seslenmek istiyorum. O yüzden de bazı gerçeklerle yüzleşmekten endişe ediyorsanız yazının devamını okumamanızı tavsiye ediyorum!

Sadece 2018 yılında cinayete kurban giden kadın sayısı 440. Maalesef sosyal ağlarda neredeyse herkesin cinayet sonrası görüntülerini paylaştığı Emine Bulut da son kurbanlardan birisi, ama sonuncusu değil.

Evet, Emine Bulut kadın cinayetlerinin en son kurbanı değil, çünkü videolarını göremediğiniz için farkında olamayabilirsiniz ancak olaydan yaklaşık üç gün sonra Samsun’un Bafra ilçesinde bir adam eşi ve kızını vurarak öldürürken, bir başka cani ise Konya’da 3 çocuk annesi eşini, çocuklarının gözü önünde yaklaşık 20 yerinden bıçaklayarak öldürdü!

Bir de Gaziantep’te ciddi bir cinayet teşebbüsü var ama başarılı olmadığı için haber değeri fazla olmayabilir! Haber üçüncü çocuğuna hamile olduğu halde altı ay önce eşinin kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle evden ayrılıp babasının yanına yerleşen bir kadın ile ilgili. O kadın, doğumdan sonra hastanede ayrıldığı eşi tarafından defalarca bıçaklanıyor. Dişleri kırılan, başından, kolundan ve yüzünden bıçaklanarak hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan o kadın bu travmayı nasıl atlatır ve ömrünün kalan kısmını her an saldırıya maruz kalma korkusuyla nasıl yaşar, hiç düşündünüz mü?

Peki, sosyal ağlarda o cinayet videolarını paylaşıp altında 10 yaşındaki küçük kızın cinayet sebebiyle psikolojisinin ne olacağını tartışırken, paylaştığınız videoların çocuğun kanayan yarasını gelecekte nasıl etkileyeceğini hiç düşündünüz mü? Daha açık sorayım isterseniz:

Bir katili lanetlemek için o görüntüleri gerçekten paylaşmaya ihtiyacınız var mıydı, yoksa sosyal ağlarda yeterince beğeni/yorum alma güdüsü olabilir miydi sizleri tetikleyen?

Annesi yanında vahşice katledilen o çocuk anneannesine diyor ki “Onlar çekim yapıyor anneanne; onlar çekim yapıyor, ben ambulans çağırın diyorum.”

Herkes çekim yapanları eleştiriyor ya sosyal ağlarda, o kişileri motive eden şey aslında bu çekimin sizler tarafından sosyal ağlarda ilgi göreceğini, o sayede yeterince paylaşım alacaklarını ve popüler olup çok sayıda kişi tarafından takip edilebileceklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor!

İnsanlar artık gazete muhabiri rolüne bürünmüş, belki de ömürleri boyunca başlarına bir kez gelebilecek bu gibi görüntüleri yakalayıp herkesten önce sosyal ağlarda paylaşma hayali ile her fırsatta telefonlarına sarılıyor!  Tıpkı yaklaşık 25 yıl önce sosyal ağlar henüz yokken benzer arzularla çektiği sansasyonel bir fotoğraf sayesinde prestijli Pulitzer Ödülü’nü alan gazeteci Kevin Carter gibi…

İnsanlık öldükten sonra insanların ölümü sadece geride kalanları üzüyor, diğeri için maskeli balo devam ediyor çünkü…

2 thoughts on “Şimdi o maskeleri yavaşça yere bırakıyoruz!

  1. Hocam çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Gerçekten söyledikleriniz o kadar doğru ki… ateş düştüğü yeri yakıyor maalesef. 2006 yılında abim arkadaşları ile işe giderken kaza yaptılar ve vefat etti. Baş sağlığına gelenlerin annem ağlarken bir kenarda dedikodu yaptığını hatırlıyorum. Hatta hangi cenaze evinde daha çok ağlandığını konuşuyorlardı. Hala bu durum aklıma geldikçe çok üzülürüm. Biz can derdindeyken diğer insanlar karşılaştırma yapma derdindeydi. Başsağlığına gelmişlerdi ama (!) maalesef hocam ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR. Allah o ailelere sabırlar versin. İnş bu son olur.
    İşin bir de şu tarafı var. Biz kız çocuklarını canlı canlı gömülmekten kurtarmış bir dinin mensuplarıyız. Fakat nedense özellikle müslüman ülkelerde kadının değeri sıfır. Biz inandığımız dini bile yanlış anladık hocam. Kol kanat geren biz olmalıydık. Hz Ömer adaletini taşıyor olmalıydık. Olamadık… olmadık…

  2. Aslında çelişki üzerine kurulu bir döngü.Yeni sistemde mesela instagramda başlayacak olan like ların kaldırılmasıyla insanlar önceki kadar paylaşım yapabilecek mi? Bu süreç ile yapılan bir araştırma sonucunda edindiğim bilgi firmalar bu olaydan olumsuz yönden çok etkilenecekleri yönündeydi. Sosyal hayatımızda yapılmaması gereken her türlü paylaşım bu döngüyle son bulurken bir çok firmanın yapacağı her türlü paylaşımı biz tüketicilerin değerlendirmesinin zorlaşması. Evet değerli hocam bu ülke de nice Münevver Karabulutlar, Özgecan Aslanlar, Emine Karabulutlar katledildi. 13 yaşındaki kızıma öğrettiğim ve zorunda olduğum tek şey KİMSEYE GÜVENMEMESİ. Ne kadar acı. Sokaklarda Hilmi amcalarla ,Veli dede lerle büyüyen bizlerden doğan nesle söylediğimiz Cümle “Bedenin sana ait kimsenin izinsiz sana dokunmasına izin verme.” Gelde nefes al şimdi bu duygu yüküyle…. Sevgilerimle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir